Letní fotografická škola v Želivě aneb malé fotografické dobrodružství – klasicky i digitálně

Letní fotografická škola v Želivě 8. – 16. 8. 2020 aneb malé fotografické dobrodružství – klasicky i digitálně

Dílna je určena všem fotografům, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového, potkat zajímavé fotografické osobnosti a načerpat nové podněty pro svoji fotografickou tvorbu

  Evzen Sobek_20_FINAL_04  

Dílnu vedou: Evžen Sobek, Pavel Dias a Martin Marenčin

Program dílny:

Možností, jak využít fotografie jinak, než k pouhému záznamu reality před objektivem, je mnoho. Některými, více i méně konvenčními, metodami se budeme zabývat na našem Želivském workshopu. Téma letošní dílny můžeme zjednodušeně nazvat „POWER of LIGHT“ – světelné konstrukce fotografií jsou vždy jedním z neopomenutelných faktorů určujících výsledný efekt snímku. Tomuto fenoménu se proto budeme v letošní dílně věnovat podrobněji a ve fotografiích, které budou v průběhu dílny vznikat budeme hledat taková světelná řešení, která naše snímky podpoří a dále umocní. Studenti se mohou rozhodnout, kolik témat fotograficky zpracují, zda budou pracovat ve více žánrech nebo si vyberou téma jediné a budou se mu věnovat celý týden. Společné fotografické workshopy budou východiskem pro vytvoření prvních fotografií, které nás budou dále inspirovat při uvahách, jak v započaté práci pokračovat – jak projekt rozvíjet. Na fotografiích pracují studenti samostatně, kdykoliv mohou využít asistence lektorů, se kterými snímky průběžně konzultují i při večerních skupinových projekcích. Pracuje se s digitální technologií i klasickým černobílým procesem – dle individuálních zvyklostí. Studenti využívající digitálních kamer editují svá portfolia v počítači, studenti pracující s klasickou technikou průběžně zhotovují kontaktní kopie či černobílé zvětšeniny ve fotokomoře, kterou mají k dispozici.

Hosté:

Součástí dílny jsou dvě jednodenní pracovní setkání s renomovanými fotografy, kteří v dopolední přednášce představí svoji tvorbu, v odpoledním semináři potom hodnotí portfolia účastníků dílny nebo vedou svoji vlastní tvůrčí dílnu. Letošními hosty jsou: zakladatel české humanistické fotografie Pavel Dias a slovenský dokumentarista Martin Marenčin. 

Program je doplněn večerními přednáškami o aktuálním dění ve fotografickém světě, výstavách a fotografických festivalech, prezentací obrazových publikací a promítáním filmů – na výběr je více než 150 titulů. Kromě medailonů českých i světových fotografů obsahuje nabídka filmy významých světových režisérů, které jsou svým příběhem a výtvarným zpracováním fotografii blízké a inspirativní.

Výsledná portfolia zhotovená digitální kamerou je možné koncipovat jako fotografický soubor, případně slideshow, fotografie zhotovené klasickým procesem či kamerou obscurou studenti mohou představit ve výstavní expozici pod otevřeným nebem v nejbližším okolí – obci, v lese…

Dílna si neklade za cíl vytvořit za každou cenu hotovou fotografickou sérii, naší snahou bude především vyzkoušet si něco nového, nekonvenčního, nacházet novou inspiraci, setkat se ze zajímavými lidmi – jednoduše ukázat si, že fotografie je opravdové dobrodružství na celý život…

1. den

• příjezd – odpoledne ve 14 hodin, ubytování
• prezentace fotografa Evžena Sobka
• komentovaný úvod  do týdenních projektů – viz. níže
• hodnocení portfolií studentů – vede Evžen Sobek
večerní filmová projekce

„POWER OF LIGHT – MOC SVĚTLA“ –  zamyšlení nad potenciálem světla – tímto základním výrazovým prostředkem fotografie bude východiskem pro hledání témat, která budeme v naší dílně dále rozvíjet. Snímky, které vzniknou ze společné hry s nejrůznějšími světelnými zdroji – denní světlo, twilights, studiové i externí blesky, led zdroje, noční osvětlení, světla auta… nás povedou k tomu, abychom se na realitu podívali jinýma očima či objevovali realitu novou. Fotografie z našich úvodních experimentů nám poslouží jako zdroj pro hledání témat, která potom budeme dále rozvíjet v průběhu celé dílny. Nejrůznější přístupy k práci se světlem si budeme podrobněji komentovat i ve večerních přednáškách… Stejně tak pravidelné večerní hodnocení fotografií pro nás bude prostorem, kde budeme společně uvažovat nad možným pokračováním a rozvíjením projektu každého z vás. Pracovat je možné v libovolných fotografických žánrech – krajina, zátiší, dokument, portrét, inscenace… Je možné se inspirovat prostředím, kde se budeme pohybovat a využívat jeho přirozený světelný potenciál, případně do prostředí aktivně vstupovat se svými kreativními postupy. Naším cílem bude vytvořit co možná nejoriginálnější obrazový soubor, ve kterém se odrazí autorův vnitřní prožitek a inspirace daným prostředím.

„PICTURE IN MOTION“ – fotografie pořízené v průběhu dílny je možné editovat do tématických portfolií, která v propojení s hudbou vyznění snímků ještě dále umocní…

„OBRAZ V PROSTORU“ – snímky pořízené kamerou obscurou či jinak na klasický fotografický materiál, mohou studenti zakomponovat do okolního prostředí; projekt je možné pojmout jako instalaci fotografií v daném prostředí (veřejné prostory v obci, les…) či jako objekt; výsledný artefakt potom zůstává na místě i po našem odjezdu jako anonymní stopa fotografovy přítomnosti…

2. den

TÉMA DNE – „PROTI SVĚTLU…?“ – jednodenní dílna kreativní práce se světlem
• úvodní přednáška k tématu, samostatná práce s asistencí lektora – přirozené světlo, ateliérové blesky, kombinace denního a umělého světla, externí blesky
• po praktické fotografické části společné vyhodnocení fotografií a na základě editace hledání témat pro celotýdenní práci – softwarové úpravy fotografií, individuální konzultace
 fotografování v noci – pouliční zdroje, externí blesk, světla aut
• večerní filmová projekce

3. den

„SLOWLY SLOVAKIA a jiné „stories“ – dopolední dílna Martina Marenčina

V poslednej dobe sa fotografia pre mňa čoraz viac stáva skutočným dobrodružstvom hľadania obrazov v neživom svete. Konkrétnou inšpiráciou sú výjavy zahliadnuté v spleti popraskaného asfaltu pri pešej chôdzi, alebo pri jazde na bicykli. Vo vzniknutých obrazoch sa prelínajú žánrové motívy s portrétmi ľudí, ku ktorým si vytváram vlastné príbehy a situácie. Občas smutné a tragické, ale častejšie humorné aj s prvkami jemnej irónie. Presne také, ako samotný život, ktorý denno-denne prináša nečakané zápletky.

MARTIN MARENČIN – slovenský dokumentární a portrétní fotograf, který ve své tvorbě osobitě zpracovává realitu každodenního života na Slovensku. Vyznění svých snímků nezřídka umocňuje použitím specifických fotografických postupů – cross proces, panoramatická koláž… Působí jako fotograf ve svobodném povolání v Bratislavě.

• odpolední hodnocení portfolií studentů Martinem Marenčinem
• samostatná práce, individuální konzultace
• večerní filmová projekce

4. den

TÉMA DNE – „PROTI PROUDU ANEB PROČ NEFOTOGRAFOVAT DIGITÁLNĚ“ – jednodenní dílna Evžena Sobka práce s klasickým černobílým procesem – stále větší počet fotografů se rádo vrací ke klasickým filmovým materiálům, které sebou přinášejí osobitou transformaci okolního světa, nezávislou na racionálních postupech úprav digitálních snímků. V jednodenní dílně se tak vrátíme k postupům, které fotografii vždy přinášely osobité kouzlo, a které nám mohou otevřít nové obrazové horizonty a být inspirací pro další práci s digitální technikou… Každý ze studentů se může vybrat některý z níže uvedených programů, případně oba kombinovat…

Program 1 – Camera obscura aneb fotografie bez fotoaparátu – úvodní přednáška a instruktáž, ukázky fotografií, zhotovení kamery, samostatná práce ve fotokomoře pod vedením lektora.

Program 2 – Objevování negativu – fotografování na klasický černobílý filmový materiál bude zameřeno na specifickou transformaci reality, kterou umožňuje tento základní fotografický postup. Důraz bude kladen na využití grafických kvalit černobílého obrazu, invenční práci se světlem a odpovídající zpracování materiálu, včetně tvůrčích postupů při zhotování snímků v temné komoře tak, abychom získali obrazy co možná nejvíce transformující naši běžnou realitu do „nového světa“…

Program 3 – Opusťte negativ – experimentální práce s fotogramem a technikami vzniku fotografického obrazu bez negativu, kombinace fotogram + negativ, sendvičové montáže

přednáška: Inspirativní jména japonské fotografie – Evžen Sobek – přednáška bude doplněna ukázkami  fotografických publikací japonských autorů

5. den

• samostatná práce, individuální konzultace
• večerní hodnocení portfolií
• večerní filmová projekce

6. den

„TALENT BEZ ETIKY NENÍ NIC“ – dopolední dílna Pavla Diase

Dopolední setkání pojmeme jako diskusi o širokém dopadu fotografie na náš život. Na pozadí tvorby Pavla Diase se projdeme obdobím druhé poloviny dvacátého století, kdy se svět vyrovnával s traumaty 2. světové války, aby obratem vzniklo trauma nové – rozdělení světa železnou oponou na dva nesmiřitelné tábory. Na fotografa, který chtěl o tomto stavu věcí vydat co nejpravdivější výpověď, kladla tato doba značné nároky – udržet si čistý štít vyžadovalo nesmírně silnou osobnost. Změnilo se něco od té doby? Co nám přinesl pád komunismu v roce 1989? Jaké je postavení a role fotografa v současnosti?

Prof. PAVEL DIAS – jeden ze zakladatelů české humanistické fotografie. Od padesátých let 20. stol. dokumentoval život v Československu, byl jedním z autorů manifestu „Chceme vidět život ve všem“, průkopníkem moderní fotografické reportáže v časopisu Mladý svět, který jako jeden z mála periodik v ČSSR nabízel prostor pro prakticky necenzurované fotografie a texty. Vedle reportáží byly Diasovými velkými životními tématy problematika holokaustu druhé světové války, soužití člověka a koně a náboženské slavnosti. Nezapomenutelně se zapsal do české fotografie i jako charismatický a inspirativní pedagog.

• odpolední hodnocení portfolií, diskuse o fotografiích a projekce filmů o Pavlu Diasovi
 individuální konzultace
• večerní filmová projekce

7. den

TÉMA DNE – „ŠKODLIVÝ SOFTWARE…?“
Téma zpracování fotografií softwarem je stálicí ve fotografických debatách – jedni považují software za něco, co fotografii poškozuje, jiní za přirozený nástroj odpovídající dnešní fotografické realitě, někoho software obtěžuje, jiný si bez něj neumí svoji práci představit…pokusíme se proto podívat se na toto téma při společné diskusi a podělit se o vlastní názory,představy a zkušenosti, co nám software potažmo digitální fotografie daly a vzaly
• individuální konzultace,  samostatná práce s asistencí lektora
• večerní hodnocení portfolií
•  STREET PHOTO? – přednáška zaměřená na současné trendy ve „street“ fotografii nám bude inspirací pro sobotní dílnu dokumentární fotografie. Zastavíme se u klasických i současných invenčních fotografických postupů, abychom si jejich možnosti následující den ověřili v prostředí skutečného města…

8. den

TÉMA DNE – „ANIMAL STREET“ – celodenní dílna street a dokumentární fotografie – vede Evžen Sobek
• závěrečná večerní prezentace celotýdenních projektů
večerní filmová projekce

9. den

• závěrečné konzultace
• instalace fotografií ve zvolených lokalitách v obci a okolí…, návrat domů

Místo konání: Želiv – česko-moravská vrchovina, obec 10 km od Humpolce

Cena: 13.680,- Kč

Cena zahrnuje:
• 8x ubytování se snídaní v pronajatém domě ve třílůžkových pokojích, další stravování možné ve třech restauracích v obci, po celou dobu je k dispozici vybavená kuchyně, zahrada, terasa, gril
• permanentní přístup do vybavené fotokomory po dobu trvání dílny
• možnost úprav fotografií na počítači Apple – software Adobe Photoshop Lightroom Classic, Adobe Photoshop CC, Adobe Bridge
• individuální konzultace a spolupráce s lektory kdykoliv mimo uvedený program

Cena nezahrnuje: dopravu, fotomateriál pro práci s klasickým fotografickým procesem

Počet účastníků: maximálně 10

Poznámka:
studentům pracujícím s digitální technikou doporučujeme přivést si s sebou vlastní notebook

Více o lektorech: 

http://www.evzensobek.com

Pavel Dias

Martin Marenčin

podrobnější informace:
MgA. Evžen Sobek
tel: 608 740 055
e-mail: info@foto-skola.com, evzen.sobek@icloud.com