Poezie v černobílé – inspirovaná černobílá fotografie ve stříbře

Dílnu vede: Igor Malijevský (www.malijevsky.com)

Exkluzivní dílna pro 4 účastníky probíhá přímo v ateliéru uměleckého fotografa a básníka Igora Malijevského a v jeho blízkém okolí, včetně „romantických“ pozůstatků gigantického průmyslového komplexu Poldi Kladno. Jejím cílem je propojit celý proces fotografické tvorby: od založení filmu, přes inspirativní procházku až po vytvoření kvalitní archivační zvětšeniny v nejvyšší muzejní kvalitě.
Dílna je určena nejširšímu spektru zájemců o klasickou černobílou fotografii s důrazem na poetickou inspiraci a řemeslnou kvalitu. K dispozici je fotokomora, chemikálie, papíry a v případě potřeby nebo zájmu i fotoaparáty – na účastnících už je jen inspirace a samotná tvorba. Konkrétní program dílny je možné průběžně přizpůsobit přáním účastníků.

Pátek odpoledne: v 17 hodin sraz účastníků v ateliéru Igora Malijevského v Čelechovicích
Podvečerní seminář věnovaný autorské fotografické tvorbě, hodnocení portfolií a instruktáži zaměřené na zpracování klasického černobílého fotografického materiálu – filmů i fotografikcých papírů. Přednáška – Lesk a bída analogové fotografie v 21. století – malý teoretický úvod – komentář Igora Malijevského k současným trendům ve fotografii

Sobota a neděle: od sobotního rána do nedělního podvečera
Program není nijak časově omezen – naší snahou je studentům zprostředkovat intenzivní ale přitom poetický fotografický víkend, který je provede procesem fotografické tvorby: od hledání neotřelých a nosných fotografických motivů, přes řemeslně precizní a kreativní zpracování fotografického materiálu, až po vytvoření finální zvětšeniny v profesionální kvalitě.

Základní pracovní tématické okruhy:
• Základy práce na film, vyvolávání filmů, základy práce ve fotokomoře.
• Druhy fotografických papírů, kontrola jasu a kontrastu na papírech se stříbrnou emulzí.
• Druhy vývojek. Kreativní využití speciálních vývojek.
• Základní tónovací procesy.
• Archivační postupy a muzejní standardy pro černobílou fotografii.
• Sušení velkých fotografií, konečná úprava printů, retuš.
• Malá orientace ve velkém světě galerií.

Volitelné tématické okruhy (podle časových možností a přání):
Triková práce ve fotokomoře (solarizace, fotogramy, montáže aj.)
Kolorování.
Kreativní vyvolávání filmů, zvýraznění zrna, „push“ a „pull“ procesy.
Zeslabování či zesilování pozitivu a negativu.
Vyvolávání pozitivů štětcem.
Experimenty s fotografickou emulzí

Celkový rozsah: dva a půl dne
Místo konání: Čelechovice